Batole

Máte-li doma dítko ve věku jeden až tři roky, máte batole, gratulujeme! 🙂

Tělesný vývoj a výživa batolete

Končetiny dítěte se prodlužují, tělesný tuk ubývá – mění se ve svalovinu. Dítě začíná chodit a být celkově aktivnější, proto je nutné přizpůsobit také výživu. Vzhledem k vyšší tvorbě svaloviny a nárokům na vyšší pevnost struktury kostí je potřeba zvýšit spotřebu bílkovin – především živočišného původu a minerálů – zejména vápníku a fosforu.

Rozumový vývoj batolete

V tomto věku dítko snadno rozezná známé osoby, tedy maminku, tátu, sourozence nebo prarodiče. Rozezná dokonce tvary nebo obrázky, má své oblíbené hračky. Dobře ví, k čemu slouží lžíce, zubní kartáček a další denně používané věci. Připravte se na růst zubů (zejména stoličky jsou zážitek). Miluje napodobování dospělých a jiné napodobovací hry, při kterých je samo někým jiným, například pejskem, princeznou atd. Rádo se pozoruje v zrcadle a dovede se moc hezky pochválit J Vývoj řeči se rozbíhá a ve dvou letech je většina dětí již schopna ostatním sdělit, vše co potřebuje – některé stále svým speciálním jazykem, ale maminka většinou ví, která bije J Rádo experimentuje ve vztazích k dospělým a když má svou chvilku, dokáže i milované mamince stručně sdělit „nechci tě“.

Výchova batolete

Dítě v tomto věku se rádo učí, proto je nejvhodnější doba pro zavedení pravidel – co se má a co se nemá. Domácí řád platí pro všechny, i rodiče. Průměrné batole je stále na plenách, ale nastává doba, kdy je možno začít učit na nočník. Zde velmi záleží na trpělivosti maminky a učenlivosti dítěte. Stejné je to s krmením, většina dětí v batolecím věku je stále krmena rodiči. Určitě se připravte na první období vzdoru! Pro přežití a pokud možno co nejrychlejší uplynutí této etapy je pravidlem číslo 1. dítě nerozmazlovat a příliš mu neustupovat. Pravidlem číslo 2. je zhluboka dýchat, počítat do deseti a vyvarovat se bití, křičení a podobným výchovným praktikám. Riskujeme zde totiž to, že v dítěti zlomíme touhu po svobodě – jednoduše přestane objevovat svět kvůli strachu z trestu. Období vzdoru je opravdu chuťovka, buďte připraveni a uvidíte, že Vaše pevné nervy a trpělivost přinesou své ovoce.

Strava batolete

Denní jídelníček by měl sestávat z pěti vyvážených porcí: snídaně, svačina, oběd, svačina, večeře. Nezapomínejte na pitný režim – idelálně čistá voda nebo slabé čaje, vhodné pro děti tohoto věku. Pro více informací a tipů na dětská jídla, si vyberte z našich dalších článků v rubrice Strava a recepty pro batolata.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Jaké dětské kolo vybrat?

Poprvé do školky? Nezapomeňte připravit dětský šatník!