Alergie na slunce – jak se projevuje a jak ji léčit?

Alergie na slunce je de facto reakce na sluneční záření. Setkat se s ní můžete hned, jakmile vystavíte svou pokožku slunečním paprskům. Tedy na jaře, kdy pokožka není na tak velký přísun slunečního záření připravená anebo v létě. Poznáte ji podle výsevu červených pupínků či fleků, které svědí. Naštěstí dnes existuje řada mastí a léků, které v boji s nepříjemně svědivými pupínky pomohou.

Ačkoliv mnoho odborníků tvrdí, že nic takového, jako sluneční alergie neexistuje. Kdo ji měl anebo mívá pravidelně, bude patrně jiného názoru. Četla jsem studie o tom, že si sluneční alergii způsobujeme sami tím, že buď jíme určité potraviny, které chemicky v našem těle reagují, anebo prostě máme jen zaneřáděné tělo chemii (kosmetika, potraviny, špatné ovzduší), které pak reaguje v kontaktu se slunečními paprsky tak, jak reaguje. Já odborník ani vědec nejsem a sluneční alergií trpím od dětství. Poprvé se u mě vyskytla na letním táboře, bylo mi cca 9 let. Zda jde o alergii v pravém slova smyslu, si netroufám říci, protože nejsem lékař, vědec ani odborník. Nicméně jde o nepříjemný zdravotní problém, který má naštěstí řešení.

3 druhy kožních reakcí na sluneční záření

  • Mallorca akné – může dojít k produkci pupínků zanícených, jako je tomu u akné. K reakci dochází v souvislosti kosmetika, parfumérie + sluneční záření.
  • Fototoxické a fotoalergické reakce – velkou roli zde hraje intenzita UV záření a látky, které mohou reakci vyvolat (antibiotika a jiné léky, potraviny – hlavně citrusy).
  • Polymorfní světelná erupce – tento typ se nejčastěji označuje za sluneční alergii. Dochází k reakci pokožky na sluníčko. Nejvíce postižená místa v podobě červených svědivých pupínků bývají krk, dekolt, ruce, lýtka, ale i záda, někdy obličej (čelo). Vypadá to jako kopřivka a mohou se vyskytovat i mokvavé pupínky. Nástup je většinou po několika hodinách na sluníčku.

Prevence

Nejlepší formou je samozřejmě prevence. Jenže slunci se úplně vyhnout nedá. Přece se nezamkneme na půl roku doma. Vhodné je nechat pokožku na sluníčko zvykat pozvolna. Po 5, 10, 20 a 30 minutách. Zkrátka pobyt na přímém slunci pomalu navyšovat. Vhodné je prodyšné, lehké oblečení světlé barvy a pokrývka hlavy. Jako prevence se doporučuje užívání beta-karotenu a vitamín C a E. Osobně mám vyzkoušené, že je vhodné než začne sluníčko ostřeji pálit zajít několikrát do solária.

Tam si pokožka pomalu zvykne, opálí se a mám klid. To se mi zatím osvědčilo nejvíce a reakce na slunce je pak velmi mírná anebo žádná. Pokud tento rituál vynechám – běda mi. Kdo alergii na slunce má, nemusím popisovat. Samozřejmě, že na místě jsou i kvalitní opalovací přípravky – osobně mám i tyčinku na rty s UV ochranou a mažu si i uši. Zkrátka od hlavy k patě.

Jak alergii léčit?

Je vhodné pokožku chladit studenými obklady – vhodný je i chladivý dětský pudr (zmírní to svědění). Osvědčil se mi také gel z aloe vera. To sice příčinu neřeší, ale zklidní to pokožku a aspoň chvíli to nesvědí. Pokud je svědění nepříjemné a pupínky neustupují, přichází na řadu antihistaminika a masti, které většinou bohužel nesmí přijít na obličej. Takže kupuji mast na tělo a slabší mast pak na obličej. Silnější koncentrace mastí bývají pouze na lékařský předpis.

Máte také zkušenost s alergií na slunce? Podělte se s námi a našimi čtenářkami. Třeba to někomu pomůže a vyzkouší ještě něco nového.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Mléčná intolerance u dětí

Seznam věcí na dovolenou u moře s malým dítětem