5 vývojových fází dítěte, které vás neminou

Děti jsou radost, ale i starost. Rady maminek a babiček se hezky poslouchají, ale realita je jiná, včetně doby. Každý rodič určitě svorně přikývne, že jsou okamžiky sluncem zalité a jindy oči plné slz a nervy napjaté, jako dědovy kšandy. Mimo legrace a zábavy nás děti mnohdy dokážou dostat do situací, kdy nás oblévá horký pot, skřípeme zuby a přemlouváme se, abychom nebouchli, jako hrnec pana Papiňáka.

Traduje se pořekadlo: malé děti „malé starosti“ – velké děti „velké starosti“. Inu něco na tom bude. Nedá se říci, že by rodiče měli menší strach o batole a větší o dospívající dítě, strach zůstane bohužel navždy věrným společníkem každého rodiče. Ale zkrátka dítě projde pěti fázemi, kdy se vystřídá strach s nutností najít co nejdříve kbelík na nervy. Které fáze to jsou? Samozřejmě novorozenecké a batolecí období, předškolní a školní věk, puberta.

Novorozenec a batole

Příchod novorozence je vždy sladký okamžik, nicméně miminko dá rodičům pořádně zabrat. Často pláče, budí se, bolí ho bříško, kontrolujeme obsah plenek, přemýšlíme, co ještě tomu našemu drobaskovi dopřát, aby mu nic nechybělo. Nemyslete si, že jsou děti hloupé. Už v novorozeneckém a batolecím věku se budou snažit uplatnit svou osobnost a zkoušet na nás tahy. A my jako pečliví a starostliví rodiče to dětem děsně baštíme. V batolecím věku zkoušejí děti první vztek. Vztekají se zrovna vždy v nejnevhodnější okamžik (v obchodě, v čekárně u lékaře, v autobuse) a čím více diváků, tím větší divadlo. Ovšem tyto amoky se brzy vytratí. Chce to hromadu trpělivosti, pochopení a lásky. Dítě samo pozná, že tudy cesta nevede.

Předškolní a školní věk

V předškolním věku čeká na rodiče zároveň s dětmi zatěžkávací zkouška. Je to období disciplíny, a některé děti mají problém ji přijmout. Co si budeme povídat, nejen děti. Emoční prožitky dětí v předškolním věku jsou již stabilnější, ve srovnání s batolecím věkem. Předškolní věk trvá do 6 let, pak přichází věk školní. Školní věk trvá do 11 let a toto období je spojeno se starostmi s učením, učiteli, spolužáky. Dítě roste, zraje, učí se společenským návykům. No a tu tam zkouší na rodiče stále tahy. Důležité je nepovolit, ale zároveň neklást na dítě přemrštěné nároky.

Puberta

Puberta má několik stupňů a různou intenzitu. Nicméně bavíme-li se o pubertě všeobecně, je to bonbónek z bonbónků asi nejkyselejší. Nastává zlomové období, kdy dítětem lomcují hormony a ono má dojem, že rodiče jsou úplné trumpety a ničemu nerozumí. Myslí si, že všechno ví nejlépe a rodiče jsou snad z jiného světa. Pokud se vám podaří, což věříme, že ano, přežít toto období, budete se tomu jednoho dne smát. I když v daný okamžik se o vás bude pokoušet mrtvice, budete přemýšlet, zda je to opravdu vaše vlastní krev a budete se muset hodně ovládat.

Na závěr

Až si jako rodiče projdete všemi vývojovými fázemi dítěte a vychováte z něj dospělého človíčka, budete mít pocit, že to všechno hrozně rychle uběhlo. Z miminka máte najednou doma krásnou ženu či muže. Pak se pro změnu budete těšit, až se z vás stanou prarodiče a užijete si opět tu krásnou dětskou nevinnost.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Novorozenec – podivnosti a překvapení

2 skvělé moučníky pro děti